Proje Çıktıları

TUBITAK 4005 Projects: The Bridge Between Schools and Education Faculties. Presented at 13th International Computer and Instructional Technologies Symposium (ICITS 2019), May 2 – 4, Kırşehir Ahi Evran University, Kırşehir, Turkey.

Foundation of Interdisciplinary Teacher Academy. Presented at STEM4Future Experience Sharing Day, May 20, Middle East Technical University (METU), Ankara, Turkey

STEM4FUTURE

Mumcu, F., Uslu, N. A., and Yıldız, B. (2019). Examining teachers’ expectations from interdisciplinary professional development studies in terms of informal learning. International Congress of Informal Learning, November 1 – 3, Nevşehir, Turkey.

ICIL-2019

Projenin Ardından

Proje Detayları

218B542 numaralı “Bilişim Teknolojileri, Fen Bilimleri ve Matematik Eğitimini Yenilikçi Yöntemlerle Bütünleştiriyoruz” adlı proje, TÜBİTAK 4005 Yenilikçi Eğitim Uygulamaları Destekleme Programı kapsamında desteklenmektedir.

Proje kapsamında, 30 Haziran – 5 Temmuz 2019 tarihleri arasında Manisa İl Merkezinde konaklamalı olarak etkinlikler düzenlenecektir.

Etkinlikler süresince konaklama ve iaşe giderleri proje tarafından, yol giderleri katılımcılar tarafından karşılanacaktır.

Projeye katılarak etkinlikleri tamamlayan öğretmenlere katılım belgesi verilecektir.

Son Başvuru: 15 Nisan 2019.

Başvuru sonuçları 15 Mayıs 2019 tarihinde açıklanacaktır.

Bu projenin amacı bilişim teknolojileri öğretmenlerini matematik ve fen bilimleri öğretmenleri ile bir araya getirerek öğrencilerini disiplinlerarası yaklaşımla gerçek dünya problemlerine çözüm üretmeye teşvik edecek bir öğrenme ve öğretme sürecine dâhil edecek ders tasarımları ortaya koymalarını sağlamaktır. Bunun için öğretmenlerin, disiplinlerarası yaklaşımla bu üç disiplini bütünleştirebilecekleri atölyelerle desteklenen ve uygulamaya dönük etkinlikler içeren bir eğitim programına dâhil olmaları planlanmıştır. Etkinliklerde oyun tabanlı uygulamalar, hesaplamalı bilim uygulamaları ile e-öğrenme uygulamalarına yer verilecektir. Bu kapsamda işbirlikli grup çalışmaları ile atölye çalışmalarından yararlanılacaktır.

21. yy. öğrencilerinde aranan becerilerde, güçlendirilmiş öğrenen, dijital vatandaş, bilgiyi inşa eden, yenilikçi tasarımcı, bilgi işlemsel düşünebilen, yaratıcı iletişim kuran ve küresel işbirlikçi gibi kavramların öne çıktığı görülmektedir. Ülkemizde hızla artan kodlama ve robotik projelerinin amacı da öğrencilerde bu becerilerden önemli biri olan bilgi işlemsel düşünme becerisinin gelişimini desteklemektir. Bu amaçla bilgisayarsız bilgisayar bilimi etkinlikleri, blok tabanlı programlama, fiziksel programlama ve disiplinlerarası uygulamalar olmak üzere dört temel yaklaşımdan yararlanılmaktadır. Ülkemizde daha çok bilişim teknolojileri öğretmenleri ile bilişim teknolojileri dersleri kapsamında ele alınan bu projelerde bu dört temel yaklaşımdan disiplinlerarası yaklaşım ayağına daha fazla ağırlık verilmesi gerektiği düşünülmektedir. Disiplinlerarası yaklaşımın en önemli adımını fen bilimleri, matematik ve bilişim teknolojileri eğitiminin bütünleştirilmesi oluşturmaktadır.

Proje 30 Haziran – 5 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenecektir. Etkinlikler atölye çalışmaları çerçevesinde ilerleyecektir. Projeye katılarak etkinlikleri tamamlayan öğretmenlere sertifika verilecektir.

Başvurular 15 Nisan 2019 tarihine kadar alınacaktır. Oluşturulan asil ve yedek listeler en geç 15 Mayıs 2019 tarihinde projenin web sayfası üzerinden açıklanacaktır.

Başvurular Sonlandırılmıştır...

Projenin hedef kitlesi Türkiye genelinde görev yapan bilişim teknolojileri öğretmenleri ile fen bilimleri ve matematik öğretmenleri olarak belirlenmiştir.

Hem etkinliklerin uygulanabilirliği ve verimliliği hem de proje sonuçlarının yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar düşünülerek katılımcı sayısı 40 öğretmen olarak belirlenmiştir.

Proje Manisa Anemon Otel’de yapılacaktır.

Etkinlikler süresince konaklama ve iaşe giderleri proje tarafından, yol giderleri katılımcılar tarafından karşılanacaktır.

Otel Bilgileri 

  • Mimar Sinan Bulvarı Kuvai Milliye Anıt Mevkii No:284/A 45030 / Manisa
  • +90 (236) 233 4141 | +90 (236) 233 4595
  • manisa@anemonhotels.com

Sevgili Öğretmenlerimiz, yaklaşık 700 başvuru aldık ve bu bizi hem çok sevindirdi hem de çok umutlandırdı, aynı zamanda benzeri eğitimlerin farklı projelerle devamını getirmek için de cesaretlendirdi.

Yoğun bir değerlendirme sürecinin ardından oldukça zorlanarak aşağıdaki listeleri oluşturduk. Gerekli bilgilendirmeleri e-posta aracılığı ile tarafınıza ileteceğiz.

30 Haziran 2019’da Manisa’da görüşmek üzere…

Bilişim Teknolojileri
Sıra Ad Soyad Şehir
1 Ahmet Nusret ÖZALP KARABÜK
2 Ata BERK Mersin
3 Aycan Kavaklı Mersin
4 Belma KARANLIK TUNA Kocaeli
5 CEMİL ŞAHİN AFYONKARAHİSAR
6 Esin Dayı Bursa
7 EYUP SUCU İSTANBUL
8 Gülay Öztüre Izmir
9 İsmail Hakkı TURAN Ankara
10 Lütfiye Ayaşlı İstanbul
11 Mehmet toptaş Adana
12 Melih gümüş Kayseri
13 Nejla Burcu Yıldıran Mersin
14 Semra Koşar Sakarya
15 Süleyman GÜNEŞ Bilecik
16 Özcan KİR Giresun
17 Seniha Bozer Ankara
18 Hasan Gürer Ankara
19 Yusuf İslam Bülbül Kahramanmaraş
20 Hilal ERGÜN Mersin
Matematik
Sıra Ad Soyad Şehir
1 Behiye Dinçer Muğla
2 Esra ALKAN İstanbul
3 Işılay PALANDÖKEN Muğla
4 Filiz Seçkin İstanbul
5 Mustafa Altuntaş Konya
6 Pınar Gün İstanbul
7 Seda Aksu TEKİRDAĞ
8 Ümmü Özlem AŞIK ÜNAL Antalya
9 ABDULHALİM BATU DİYARBAKIR
10 İdris YAKUT ANKARA
Fen Bilimleri
Sıra Ad Soyad Şehir
1 Burcu Ağtaş Kayseri
2 Elif Pınar KUZZU Erzurum
3 Emre Uykun Kütahya
4 Gülsüm Yasemin UZ istanbul
5 Mehmet Mutlu Hatay
6 Serdar Yazıcı Rize
7 Serkan ÖZKAN Samsun
8 Ünsal Berk Çorum
9 Selman ÜLKER Manisa
10 Seda Başoğlu Bursa

Eğitim Görevlileri

Dr. Filiz MUMCU

Dr. Nilüfer ATMAN USLU

Dr. Bahadır YILDIZ

Dr. Şerive SEVİNÇ

Dr. Gökhan KAYA

Dr. Deniz KILINÇ

×